פרופ' מוריס מוסרי

 

קרדיולוגיה התערבותית - צנתורי לב 

 

פרק א' - צנתור אבחוני

 

להלן תזכורת קצרה והרחבה במספר פרטים של הכתבה הקודמת בנושא: " הלב כמשאבה":הפרוזדור השמאלי מזרים דם דרך "מסתם מיטרלי" אל החדר השמאלי ומשם דרך "מסתם אאורטלי" אל אבי העורקים המתפצל לעורקים המגיעים אל כל איבר בגוף. הדם חוזר מאיברי הגוף דרך ורידים המתכנסים ל-"וריד נבוב עליון" המנקז את הדם הורידי מהראש, הצוואר והגפיים העליונות, ו-"וריד נבוב תחתון" המנקז את הדם מיתר גופנו. שני הורידים הנבובים מתנקזים אל הפרוזדור הימני המזריק את הדם דרך "המסתם הטריקוספידלי" אל החדר הימני ומשם דרך "המסתם הפולמונלי" אל עורקי הריאות והריאות עצמן. משם הדם נשאב דרך ורידי הריאות אל הפרוזדור השמאלי וחוזר חלילה.

 

קרדיולוגיה התערבותית היא המקצוע העוסק בצנתורי לב אבחוניים וטיפוליים. בשנים האחרונות נמצאת הקרדיולוגיה ההתערבותית בעיצומה של מהפכה טכנולוגית המאפשרת אבחון וטיפול צנתורי במחלות לב שונות.  פירוש המילה "צנתר" הוא צינור. במונח צנתור אנו מתכוונים להחדרת צנתר אל תוך אחד מהצינורות בגוף כולל כלי דם, צנורות שתן (שופכנים) ואחרים.  צנתור לב הוא הפעולה של החדרת צנתרים אל תוך מדורי הלב, כלי הדם הנכנסים אליהם ויוצאים מהם ואל כלי הדם הכליליים. לכל צנתר צורה ומבנה ייחודיים המאפשרים כניסה ליעד הרצוי באופן בררני.

 

צנתור לב אבחוני  מתבצע תחת שיקוף רנטגן. הצנתרים המוחדרים למדורי הלב וכלי הדם מאפשרים רישום מדויק של לחץ הדם ולקיחת דגימות דם למדידת החמצן ודו תחמוצת הפחמן (ראו כתבה שלי בנושא "הלב כמשאבה") ובדיקות נוספות. נתונים אלה מאפשרים חישוב תפוקת הלב ואיבחון מצבים בהם קיימים מעברים לא תקינים בין מדורי הלב וכלי הדם. ע"י הזרקת "חומר ניגוד" – חומר הבולם את קרני הרנטגן – ניתן להדגים את חללי הלב וכלי הדם השונים כולל העורקים הכליליים וענפיהם. באופן כזה מודגמת ה"אנטומיה" של כלי הדם, והצרויות וחסימות בחלל עורקי הלב הכליליים. 

בחלק מהמקרים בהם חומרת ההצרות בעורק הכלילי אינה ודאית, מוכנס צנתר "אולטרא-סאונד תוך-כלי" (בלע"ז IVUS) אל תוך עורקי הלב. הצנתר שולח גלי קול וקולט אותם בחזרה ומאפשר הדמיה והדגמה מקרוב של חלל העורק וגם של מבנה דופן העורק. הצנתר מאפשר לבחון את מצב העורק טרם טיפול צנתורי וגם לאחר טיפול ולשחזר אותו באופן תלת-ממדי. 

מכשיר אחר הדומה ל-IVUS חדשני מופעל בעזרת גלי אור בתחום האינפרא-אדום (במקום גלי קול) וקרוי OCT: 

Optical Coherence Tomography.  מכשיר זה מאפשר הדגמת חלל העורק באיכות טובה משל מכשיר ה-IVUS. 

אמצעי אבחוני נוסף הוא ה-FFR - Fractional Flow Reserve - תייל עם גביש בקצהו המוחדר לתוך עורקי הלב ומאפשר מדידת לחץ דם מדויקת בעורק מעבר להיצרות.  השוואת לחץ הדם בעורק במצב בסיסי ללחץ הדם לאחר מתן תרופה מרחיבת עורקים מאפשרת הערכה של משמעות הפיסיולוגית (ולא רק האנטומית) של ההצרות. 

 

מטרת כל צנתור אבחוני היא איסוף מידע בכדי לעזור בהחלטות הטיפוליות.

לאחר צנתור עורקי הלב אפשר לקבל אחת מארבע החלטות:

1.    אין צורך בטיפול מפני שהבדיקה תקינה 

2.    טיפול תרופתי

3.    טיפול צנתורי (הרחבת עורקים, השתלת סטנטים וכדומה)

4.    טיפול ניתוחי

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תפריט מאמרים 

מאמרים נוספים: